Yönetici / 2018-12-04

Peteklerin altı ısınmıyor 
Petekler
Peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz? 
Bu soruya tek bir doğru yanıtı yok, kalorifer peteğinin altı ısınmaması birkaç farklı sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bunlardan ilki radyatörlerin altında pislik birikmesidir. Kaloriferin altında biriken pislik sıcak suyun rahatlıkla akışına engel olur. Bir diğer ihtimal ise kalorifer tesisatında radyatörlere su taşıyan boruda tortu ve kireç birikmesi durumudur. Her iki senaryoda da peteklerinizin temizlenmesi için bir usta çağırmalısınız. 

Tüm radyatörler düzgün bir şekilde ısınıyor, ancak sadece bir peteğin altı ısınmıyorsa muhtemelen radyatörde hava birikmiştir. Peteğin havasını alarak ısınıp ısınmadığını kontrol edebilirsiniz. Havasını aldıktan sonra bile peteğin altı enlemesine ısınmıyorsa muhtemelen radyatörlerin içinde tortu birikmiştir ve usta çağırmanız gerekir.  

Kombiye yakın olan veya tüm radyatörler ısınırken, son petek neden ısınmaz diye düşünüyorsanız bu durumun da bir çözümü var: reglaj ayarı. Kombinin en yakınında konumlandırılmış olan peteklerin vanasından bu işlemi kendiniz de yapabilirsiniz.  

Petek reglaj ayarı nasıl yapılır?


Radyatör Reglaj Ayarı


Peteklerin altı ısınmıyorsa genellikle tesisatta dolaşan sıcak su son peteğe gidene kadar ivme kaybetmektedir. Bu durumda uygulanan reglaj ayarının mantığı çok basittir, kombiye en yakın petekte daha fazla sıcak su dolaştığı için daha çok ısınır. Kombiden uzaklaştıkça peteklerde sıcak suyun dolaşma süresi azalır ve böylece daha az ısınır. 

Kombiye en yakın radyatörün üst vanası tamamen açık konumda olsun, alt vanasını tamamen kapatın ve yarısına kadar açma yönünde çevirin. Sona doğru yaklaştıkça her bir peteğin alt vanası biraz daha açık olsun. Son petekte alt vana tamamen açık olsun.  

Bu adımları uyguladıktan sonra bir süre bekledikten sonra radyatör ısıtmıyor sorununuz çözülmüş olacaktır.